Quick Links

Useful Links

GSO Test

Governors

Our school governors are responsible for the strategic leadership of the school and are actively involved in the life of the school.  They meet regularly as a full governing body but also in smaller committee to focus on personnel issues, finance and academic standards at St Mark's. The structure of the governing body is as follows:

St Mark’s CE Primary School Board of Governors as of October 2019

Name

Representing

Appointed

 

End of Term

Interests

Attendance

Steve Coulson

Chair

2012

Executive Officer

Vicar, St Mark’s Church/ SDBE/ Lambeth Street Pastors

 

Sola Ingram

Headteacher

2017

Executive Officer

 

 

Tom Nixon

PCC

2017

July ‘21

Works for Department of Education

 

Sonia Reid

PCC

2017

July ‘21

 

 

Helen Niven

PCC /Safeguarding

Sept 2013

Aug ‘17

 

 

Vacancy

Local Authority

 

 

 

 

Eddy Chan-Lok

SDBE

Sept 2014

Aug ‘18

DWP/ Job Centre

 

Mark Chapman

SDBE

Sept 2014

Aug ‘17

Parliamentary Candidate Private Party

 

Stephen 

Aiyetigbo

Parent Governor

 September 2018

July 2022 

 

 

Ade Onojobi

Parent Governor

Dec 2015

Aug 2020

 

 

Mark Dickinson

Associate Governor

 

 

 

 

Eleanor 

Hankins

          Staff          Governor

September 

2018

 

 

 

Susan

Eade

Associate   Governor

 

 

Deputy Head of St Mark’s

 

 GOVERNORS WHO HAVE LEFT 

Giresh Daby

Dec 2014

Elizabeth Sims

Nov 2016

Anjoum Noorani

July 2016 

Justina Marku

July 2016

Shinor Kawa

July 2016

Louise Isaac

December 2018

Mark Chapman

July 2019

COMMITTEES

Resources

Personnel

Curriculum &Standards

PPC

Mark Dickinson (chair)

Eddy Chan-Lok

(Chair)

Helen Niven (chair)

Ade Onojobi (chair)

Steve Coulson

Steve Coulson 

Stephen  Aiyetigbo  

Sonia Reid

Eddy Chan-Lok

 

Tom Nixon

Eleanor Hankins

 

 

SEN/Pupil Premium  Helen Niven

Safeguarding  Helen Niven